péče o pleť v zimě

Péče o pleť v zimě a chladu

I když dle kalendáře již je jaro za rohem, stále venku vládne paní zima. A tomu je nutno přizpůsobit i péči o tělo, pokožku a obzvláště tu obličeje. Víte, jak správně pečovat o pleť v zimě? Tady je tahák!

Chlad, mráz a studené počasí dává zabrat jak tělu, kostem, tak naší pokožce. Jistě jste si dámy všimly, že v zimním období je pleť více suchá, citlivější a také častější jsou vyrážky a jiné kožní problémy, než v jarním a letním období. Přizpůsobte zimě i péči o pokožku a pleť. V chladných měsících je důležité věnovat pokožce zvýšenou péči, protože ji negativně ovlivňuje počasí. Chladný vítr ji více vysušuje, mráz zase dehydratuje a teploty okolo nuly či od nulou snižují její prokrvení a tím dochází k snazšímu prochlazení pokožky.

Pleti neprospívá ani časté přechody z chladu do tepla, tedy z mrazivého počasí venku dovnitř a do vyhřátých prostorů.  Tady se zase díky vytopeným místnostem vaše pokožka prokrví, štípe a je vám najednou horko. To vše má negativní vliv na kvalitu i prospívání vaší kůže. Co s tím?

péče o pleť v zimě

Správné čištění ráno a večer

Pleť je nutno důkladně čistit, abychom ji následně mohl dobře ošetřit. Vaši pokožku ovlivňuje i prostředí v němž žijete – bydlíte a pracujete. Je jasné, že v aglomeracích s vysokým podílem průmyslu a ve velkých městech s hustou dopravou je ovzduší více znečištěno a je nutno pleť důkladně čistit a lépe ji tak chránit. Vždy pleť čistěte jak ráno po spánku od mastnoty a propocení z noci, tak večer od nečistot nachytaných na ní z ovzduší venku a práce. A pokud pracujete v prašném prostředí, je důkladné čištění a zvýšená péče o pokožku nutností.

 

Dostatek hydratace

Máte-li pokožku zdravou, můžete ji ošetřovat jako po celý rok s tím, že přidáte více na jejím promazávání. Pleťová a tělová mléka a krémy budou fajn, a to na celé tělo. Pokud je vaším problémem citlivost, vyrážky, které se během zimních měsíců objevují více, zkuste k běžné péči a promazávání přidat i olejové koupele. Dnes je k mání mnoho druhů olejových esencí s různými vůněmi levandulový, jasmínový, mandlový či olivový. Poslední zmíněný můžete využít i z vaší kuchyně, pokud je extra panenský.

Ale pozor! Jinak vždy volte olejíčky, jež jsou určeny do koupele a na pokožku, ne ty, jež slouží jen do aromalampy. Tam bávají přidány látky, jež pleť dráždí.

termální voda

Mastnější krémy

Pro zimní období je vhodnější využít krému mastnějšího typu, ale vaší značky. Značku byste měnit neměli. Vaše pokožka již je na ni zvyklá. Více tukových látek v krému a kosmetických přípravcích mají formu ceramidů, lipidů a rostlinných olejů. Prima jsou hydratační krémy s emulzní formulí. Takové přípravky obsahují kapky vody zapouzdřené v tukových složkách krému. Chrání pleť lépe před mrazem a poškozením mrazem.

Dle typu pleti i věku

Svoji kosmetiku byste měli volit vždy nejen dle toho, zda je vaše pokožka suchá, problematická či mastná nebo normální, ale i dle stáří. Tedy je-li vám dvacet nebudete si na pleť nanášet krém určený pro 50+, a naopak, jste-li staršího ročníku, volte vždy kosmetiku určenou této věkové kategorii. Dnes jsou kosmetické produkty krásně označeny dle věku: teenage, 20+, 30+, 40+, 50+,60+. A v těchto řadách najdete i kosmetiku k ošetření v zimních měsících.

I v zimě pozor na sluníčko

Nejen v létě, ale i v zimních měsících mějte na paměti, že slunce je zrádné. Obzvláště pokud jste fandové zimních sportů a pobytů na hrách. Sluneční paprsky na horách mají vyšší intenzitu a zaslouží si kosmetiku s vyšší ochranou proti UV záření, než třeba ve městě či na vesnici. Ovšem i v nižších polohách je UV ochrana v zimě nutností. Proto do své každodenní rutiny zařaďte krém s UV filtrem – a to nejenom pro péči o pleť v zimě.

 

Peelingy po celý rok

Peeling odbourává z pokožky odumřelé buňky. A proto peeling v zimě nezatracujte, a použijte jej  1 x za 14 dní. Máte-li však pokožku citlivější, aplikujte jej méně častěji než během zbytku roku, tedy 1x za měsíc. Peeling vám pomůže v regeneraci pleti a nabudí pokožku, dodá jí na svěžesti. Na peeling si můžete zajít také ke kosmetičce. Vyzkoušejte i chemické čištění pleti.

chemické čištění pleti

Oční okolí více opečovávejte

Pokožka kolem očí potřebuje zvýšenou péči po celý rok, ale v zimě je nutností. Používejte speciální kosmetiku určenou pro oční okolí a využívejte ji jak ráno, tak večer. Oční kosmetika je na zimu ideální vaší značky, ale třeba hydratační a s vyšším podílem antioxidantů.

I ruce si chraňte

Vaše ruce jsou de facto nejvíce exponovanou částí odkryté pokožky těl. Protože ji nejen využíváte k nejrůznějším činnostem, ale také je opakovaně umýváte. To vše pokožku rukou zatěžuje a vysušuje. A chlad s mrazem rukám také na svěžestí nedodá. Je tudíž nutno je pravidelně ošetřovat kvalitním krémem na ruce s lipidy. Rukavice trochu pomohou, ale i tak je dobré mít stále po ruce krém a promazávat ruce opakovaně během dne. I ráno po nalíčení, a večer před spaním.

A jak to máte vy? Pečujete o svoji pokožku, ruce a pleť obličeje v zimě dostatečně? Podělte se s námi o své zkušenosti!

 

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Napsat komentář