saunování

Saunování? Ano, ale tak trochu jinak!

Třeskuté mrazy zasáhly Evropu. Každý se zahřívá, jak nejlépe umí. Jednou z možností, jak přelstít chlad venku je saunování. To navíc posiluje organismus a navyšuje jeho obranyschopnost, což v období chladu a chřipek není k zahození. Ovšem není sauna jako sauna.

Do klasické finské sauny nemůže jít každý. Lidé se srdečními problémy, vysokým krevním tlakem, špatnou termoregulací, nemocným krevním oběhem, epilepsií, nemocemi jater a ledvin i dalšími nemocemi mají utrum. Těm vysoká teploty ve finské sauně spíše škodí.

Ale nezoufejte! Stále je tu ještě saunování možné – v infrasuaně, kde tak vysoké teploty jako ve finské nejsou a lze ji dobře regulovat. Ta může ulevit vašim obtížím, a navíc zamést i s depkami, špíčky a špatnou náladou.

Když se řekne infrasauna

Infrasauna vypadá jako větší či menší dřevěná skříň se zčásti nebo plně prosklenými dveřmi. A dřevo to není jen tak ledajaké, ale přímo cedr anebo jedlovec kanadský. Rozměry infrasauny jsou dány určením počtem osob, pro něž jsou určeny, a to je – jedna, dvě či tři až čtyři osoby.

Infrasauně se také říká infrakabina, protože k „saunování“ v ní slouží infrapanely s dlouhovlnným infračerveným zářením. To proniká do tkání, a to až do hloubky 4 centimetrů. Infrasauna může být vybavena buď keramickými infrazářiči, celoplošnými zářiči, anebo zářiči se širokospektrálním zářením. Spolu s vlnovou délkou pak každý typ zářiče určuje sílu a intenzitu účinku. Platí, že čím kratší vlnové délky infrazářiče jsou, tím je silnější jejich na tělo a organismus.

saunování

Nač se infrasauna hodí?

Tak zcela určitě ti krásně prohřeje celé tělo, uvolní svaly, a pot vám pomůže spalovat tuky i odplavit škodliviny z těla.  V infrasauně vyloučíte již při teplotách okolo 45 °C až dvakrát více potu než cvičením, či jinou aktivitou. To je dáno tím, že až na malý zlomek se vám veškeré teplo z infrazářičů krásně vstřebá do organismu. A v neposlední řadě je velkým plusem infrasauny fakt, že tělo nezatěžuje tolik, jako klasická sauna.

A tak je infrasauna parádní parťák

 • při prohřátí těla (a nejen v zimě)
 • prohřátí svalů před cvičením
 • k regeneraci a relaxaci organismu
 • ke zmírnění nebo stopce bolesti zad, svalů i kloub
 • k čištění a regeneraci pleti
 • krásně posílí obranyschopnost organismu
 • v počátku bolestí v krku nebo rýmě
 • pomůže spálit kalorie a redukovat špíčky
 • efektivní je infrasauna i při boji s akné a ekzémy, hojení ran, popálenin a k regeneraci pokožky
 • je dobrou pákou na únavu a navýšení energie
 • pomáhá odstranit špatnou náladu a navodit pohodu
 • rovněž je supportem metabolismu

Infrasaunovat se můžete ve wellness studiích, nebo jsou infrasauny součástí wellness pobytů, ale rovněž si můžete udělat malé wellness u sebe doma. Pořídit si dnes infrasaunu není finančně náročné ani na pořízení ani na provoz. A tak máte-li možnost a prostor, neváhejte – lze ji umístit doma kamkoli k elektrické zásuvce. Samotnou instalaci a složení zvládnete sami, případně si lze saunu objednat i montáží u vás doma.

Na saunování však zapomeňte v případě, že máte chřipku, angínu, nebo řešíte problémy se zažíváním anebo byl-li vám odhalen jakýkoli zánět v těle. V počátku onemocnění angínu či nachlazením může infrasauna pomoci, a je-li již problém rozjetý, vynechejte ji.

Máte zkušenosti s infrasaunou a infrasauováním?

 

Zdroj foto: Pixabay. com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Napsat komentář